Tern GSD S10
Elevate your urban commuting experience with the Tern GSD S10, a versatile cargo e-bike designed for power, practicality, and convenience. Driven by a reliable Bosch Cargo Line motor and a substantial 400Wh battery, the GSD S10 provides smooth, sustained assistance for your city rides or cargo-hauling tasks. With its compact footprint that fits in small city spaces, 10-speed Shimano Deore drivetrain for varied terrains, and ability to carry two kids or a week's worth of groceries, the GSD S10 turns every journey into a hassle-free, enjoyable adventure.
---
| Specifications | |
| Brand | Tern |
| Model | GSD S10 |
| Color | Blue |
| Year | 2022 |
| Mileage | 45 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 4 ft 11 in and 6 ft 5 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 45 cm |
| Weight | 75 lb |
| Usage | City, Cargo |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 400 Wh |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Cargo Line |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 20" |
| Tires | Schwalbe Super Moto-X (55-406) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore |
| Number of speeds | 10 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $4,649.00
-70%$4,649.00
$1,394.70






Description
Elevate your urban commuting experience with the Tern GSD S10, a versatile cargo e-bike designed for power, practicality, and convenience. Driven by a reliable Bosch Cargo Line motor and a substantial 400Wh battery, the GSD S10 provides smooth, sustained assistance for your city rides or cargo-hauling tasks. With its compact footprint that fits in small city spaces, 10-speed Shimano Deore drivetrain for varied terrains, and ability to carry two kids or a week's worth of groceries, the GSD S10 turns every journey into a hassle-free, enjoyable adventure.
---
| Specifications | |
| Brand | Tern |
| Model | GSD S10 |
| Color | Blue |
| Year | 2022 |
| Mileage | 45 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 4 ft 11 in and 6 ft 5 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 45 cm |
| Weight | 75 lb |
| Usage | City, Cargo |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 400 Wh |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Cargo Line |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 20" |
| Tires | Schwalbe Super Moto-X (55-406) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore |
| Number of speeds | 10 |
| Drivetrain | Chain |
























