Tern HSD P9
Reimagine your urban commutes with the Tern HSD P9, a compact cargo e-bike designed for versatility, power, and convenience. Powered by a reliable Bosch Active Line motor and a 400Wh battery, this bike offers smooth, sustained pedal-assist for your daily rides or cargo-hauling needs. With its compact design that's easy to park and store, 9-speed Shimano drivetrain for a variety of terrains, and flexible cargo options, the HSD P9 turns every trip into a hassle-free, enjoyable experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Tern |
| Model | HSD P9 |
| Color | Beige |
| Year | 2022 |
| Mileage | 10 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 4 ft 11 in and 6 ft 5 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 43 cm |
| Weight | 57 lb |
| Usage | City, Cargo |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 400 Wh |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Active Line Plus |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 20" |
| Tires | Schwalbe Big Apple (55-406) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Alivio |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $3,249.00
-70%$3,249.00
$974.70






Description
Reimagine your urban commutes with the Tern HSD P9, a compact cargo e-bike designed for versatility, power, and convenience. Powered by a reliable Bosch Active Line motor and a 400Wh battery, this bike offers smooth, sustained pedal-assist for your daily rides or cargo-hauling needs. With its compact design that's easy to park and store, 9-speed Shimano drivetrain for a variety of terrains, and flexible cargo options, the HSD P9 turns every trip into a hassle-free, enjoyable experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Tern |
| Model | HSD P9 |
| Color | Beige |
| Year | 2022 |
| Mileage | 10 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 4 ft 11 in and 6 ft 5 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 43 cm |
| Weight | 57 lb |
| Usage | City, Cargo |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 400 Wh |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Active Line Plus |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 20" |
| Tires | Schwalbe Big Apple (55-406) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Alivio |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |
























