Tern HSD P9
Reimagine your urban commutes with the Tern HSD P9, a compact cargo e-bike designed for versatility, power, and convenience. Powered by a reliable Bosch Active Line motor and a 400Wh battery, this bike offers smooth, sustained pedal-assist for your daily rides or cargo-hauling needs. With its compact design that's easy to park and store, 9-speed Shimano drivetrain for a variety of terrains, and flexible cargo options, the HSD P9 turns every trip into a hassle-free, enjoyable experience.
Why we love it
⭐ Brand new electric bike (with little or no use)
⭐ Top-of-the-range engines from top manufacturers
⭐ Pedal motor provides smooth, proportional electric assistance
---
| Specifications | |
| Brand | Tern |
| Model | HSD P9 |
| Color | Red |
| Year | 2023 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 4 ft 11 in and 6 ft 5 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 43 cm |
| Weight | 57 lb |
| Usage | City, Leisure, Cargo |
| Condition | This bike is brand-new. There are no scratches and the components are all in perfect condition. |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 400 Wh (Battery range guide) |
| Battery tension | 46 V |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Active Line Plus |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 20" |
| Tires | Schwalbe Big Apple (55-406) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Alivio |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |







Description
Reimagine your urban commutes with the Tern HSD P9, a compact cargo e-bike designed for versatility, power, and convenience. Powered by a reliable Bosch Active Line motor and a 400Wh battery, this bike offers smooth, sustained pedal-assist for your daily rides or cargo-hauling needs. With its compact design that's easy to park and store, 9-speed Shimano drivetrain for a variety of terrains, and flexible cargo options, the HSD P9 turns every trip into a hassle-free, enjoyable experience.
Why we love it
⭐ Brand new electric bike (with little or no use)
⭐ Top-of-the-range engines from top manufacturers
⭐ Pedal motor provides smooth, proportional electric assistance
---
| Specifications | |
| Brand | Tern |
| Model | HSD P9 |
| Color | Red |
| Year | 2023 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 4 ft 11 in and 6 ft 5 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 43 cm |
| Weight | 57 lb |
| Usage | City, Leisure, Cargo |
| Condition | This bike is brand-new. There are no scratches and the components are all in perfect condition. |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 400 Wh (Battery range guide) |
| Battery tension | 46 V |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Active Line Plus |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 20" |
| Tires | Schwalbe Big Apple (55-406) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Alivio |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |
























