Tern HSD S11
Experience the fusion of power, versatility, and sophistication with the Tern HSD S11, a compact cargo e-bike designed to redefine your urban mobility. Equipped with a robust Bosch Performance Line motor and a 500Wh battery, the HSD S11 offers smooth, sustained power for your city commutes or cargo carrying needs. With its easy-to-handle compact design, premium 11-speed Shimano Alfine internal gear hub, and adjustable riding position, the HSD S11 ensures an enjoyable, efficient, and high-quality biking experience, adding convenience to your daily life.
---
| Specifications | |
| Brand | Tern |
| Model | HSD S11 |
| Color | Blue |
| Year | 2022 |
| Mileage | 3 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 4 ft 11 in and 6 ft 5 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 43 cm |
| Weight | 57 lb |
| Usage | City, Cargo |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line Sport |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 20" |
| Tires | Schwalbe Big Apple (55-406) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore XT |
| Number of speeds | 11 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $3,799.00
-70%$3,799.00
$1,139.70






Description
Experience the fusion of power, versatility, and sophistication with the Tern HSD S11, a compact cargo e-bike designed to redefine your urban mobility. Equipped with a robust Bosch Performance Line motor and a 500Wh battery, the HSD S11 offers smooth, sustained power for your city commutes or cargo carrying needs. With its easy-to-handle compact design, premium 11-speed Shimano Alfine internal gear hub, and adjustable riding position, the HSD S11 ensures an enjoyable, efficient, and high-quality biking experience, adding convenience to your daily life.
---
| Specifications | |
| Brand | Tern |
| Model | HSD S11 |
| Color | Blue |
| Year | 2022 |
| Mileage | 3 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 4 ft 11 in and 6 ft 5 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 43 cm |
| Weight | 57 lb |
| Usage | City, Cargo |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line Sport |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 20" |
| Tires | Schwalbe Big Apple (55-406) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore XT |
| Number of speeds | 11 |
| Drivetrain | Chain |
























