Tern NBD P8i
Experience the ultimate in urban cycling with the Tern NBD P8i, an e-bike designed for convenience, durability, and style. Powered by a reliable Bosch Active Line motor and a 400Wh battery, this bike offers smooth, sustained assistance for your city commutes or weekend rides. With its compact folding design for easy storage, 8-speed Shimano Nexus internal gear hub for low maintenance, and puncture-resistant tires for peace of mind, the NBD P8i ensures a practical, efficient, and worry-free biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Tern |
| Model | NBD P8i |
| Color | Grey |
| Year | 2022 |
| Mileage | 16 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 4 ft 10 in and 6 ft 3 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 37 cm |
| Weight | 60 lb |
| Usage | City, Cargo |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components. With this type of Nexus drivetrain, it is recommended that you stop pedalling briefly to change gear |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 400 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Active Line Plus |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 20" |
| Tires | Schwalbe Big Apple (55-406) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Nexus |
| Number of speeds | 8 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $3,399.00
-70%$3,399.00
$1,019.70






Description
Experience the ultimate in urban cycling with the Tern NBD P8i, an e-bike designed for convenience, durability, and style. Powered by a reliable Bosch Active Line motor and a 400Wh battery, this bike offers smooth, sustained assistance for your city commutes or weekend rides. With its compact folding design for easy storage, 8-speed Shimano Nexus internal gear hub for low maintenance, and puncture-resistant tires for peace of mind, the NBD P8i ensures a practical, efficient, and worry-free biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Tern |
| Model | NBD P8i |
| Color | Grey |
| Year | 2022 |
| Mileage | 16 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 4 ft 10 in and 6 ft 3 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 37 cm |
| Weight | 60 lb |
| Usage | City, Cargo |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components. With this type of Nexus drivetrain, it is recommended that you stop pedalling briefly to change gear |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 400 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Active Line Plus |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 20" |
| Tires | Schwalbe Big Apple (55-406) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Nexus |
| Number of speeds | 8 |
| Drivetrain | Chain |
























