Tern Vektron D7i LR
Introducing the Vektron D7i LR, a versatile and efficient e-bike. With an extended range and enhanced power, this compact folding bike is perfect for urban commuting, city adventures, and beyond. The folding design allows for easy storage and portability. Embrace the freedom of exploring your city with the Vektron D7i LR.
Why we love it
⭐ Lightweight electric bike
⭐ Excellent value
⭐ High-performance engine for powerful acceleration on the most demanding technical terrain
---
| Specifications | |
| Brand | Tern |
| Model | Vektron D7i LR |
| Color | Grey |
| Year | 2019 |
| Mileage | 241 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 4 ft 10 in and 6 ft 5 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 42 cm |
| Weight | 49 lb |
| Usage | City, Folding |
| Condition | The bike is in a good but used condition. It has external damage in some places and some abrasions/dents. With this type of Nexus drivetrain, it is recommended that you stop pedalling briefly to change gear |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 417 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bafang |
| Engine model | M400 |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 80 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 20" |
| Tires | Schwalbe Big Apple (50-406) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Nexus |
| Number of speeds | 7 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $1,399.00
-70%$1,399.00
$419.70






Description
Introducing the Vektron D7i LR, a versatile and efficient e-bike. With an extended range and enhanced power, this compact folding bike is perfect for urban commuting, city adventures, and beyond. The folding design allows for easy storage and portability. Embrace the freedom of exploring your city with the Vektron D7i LR.
Why we love it
⭐ Lightweight electric bike
⭐ Excellent value
⭐ High-performance engine for powerful acceleration on the most demanding technical terrain
---
| Specifications | |
| Brand | Tern |
| Model | Vektron D7i LR |
| Color | Grey |
| Year | 2019 |
| Mileage | 241 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 4 ft 10 in and 6 ft 5 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 42 cm |
| Weight | 49 lb |
| Usage | City, Folding |
| Condition | The bike is in a good but used condition. It has external damage in some places and some abrasions/dents. With this type of Nexus drivetrain, it is recommended that you stop pedalling briefly to change gear |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 417 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bafang |
| Engine model | M400 |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 80 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 20" |
| Tires | Schwalbe Big Apple (50-406) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Nexus |
| Number of speeds | 7 |
| Drivetrain | Chain |
























