Trek Allant+ 8s
Experience the pinnacle of performance and style with the Trek Allant+ 8s, an e-bike that blends power, elegance, and advanced technology. Equipped with a potent Bosch Performance Speed motor and a substantial 625Wh battery, this bike delivers exhilarating speed and impressive range, making every ride an adventure. With its high-quality Alpha Aluminum frame, premium Shimano Deore XT drivetrain, and integrated lights and fenders, the Allant+ 8s guarantees a thrilling, efficient, and safe biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Trek |
| Model | Allant+ 8s |
| Color | Red |
| Year | 2021 |
| Mileage | 708 mi |
| Size | XL (ideal for people between 6 ft 1 in and 6 ft 6 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 53 cm |
| Weight | 57 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 625 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Speed |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Engine power | 350 W |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Bontrager E6 (60-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore |
| Number of speeds | 10 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $3,049.00
-70%$3,049.00
$914.70






Description
Experience the pinnacle of performance and style with the Trek Allant+ 8s, an e-bike that blends power, elegance, and advanced technology. Equipped with a potent Bosch Performance Speed motor and a substantial 625Wh battery, this bike delivers exhilarating speed and impressive range, making every ride an adventure. With its high-quality Alpha Aluminum frame, premium Shimano Deore XT drivetrain, and integrated lights and fenders, the Allant+ 8s guarantees a thrilling, efficient, and safe biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Trek |
| Model | Allant+ 8s |
| Color | Red |
| Year | 2021 |
| Mileage | 708 mi |
| Size | XL (ideal for people between 6 ft 1 in and 6 ft 6 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 53 cm |
| Weight | 57 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 625 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Speed |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Engine power | 350 W |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Bontrager E6 (60-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore |
| Number of speeds | 10 |
| Drivetrain | Chain |
























