Trek Conduit+
Meet the Trek Conduit+, a premium electric bike designed to revolutionize your urban commuting experience. Powered by a reliable Shimano STEPS system, this e-bike delivers smooth, sustained power for your ride, while its integrated lighting and fender set ensure safety and practicality in all weather conditions. With its sleek design, hydraulic disc brakes, and comfortable riding position, the Conduit+ offers an unparalleled blend of style, performance, and comfort for your daily journeys.
---
| Specifications | |
| Brand | Trek |
| Model | Conduit+ |
| Color | Black |
| Year | 2018 |
| Mileage | 1,225 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 5 in and 5 ft 9 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 44 cm |
| Weight | 44 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 418 Wh |
| Engine brand | Shimano |
| Engine model | Steps |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Bontrager H2 (35-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore |
| Number of speeds | 10 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $1,849.00
-70%$1,849.00
$554.70






Description
Meet the Trek Conduit+, a premium electric bike designed to revolutionize your urban commuting experience. Powered by a reliable Shimano STEPS system, this e-bike delivers smooth, sustained power for your ride, while its integrated lighting and fender set ensure safety and practicality in all weather conditions. With its sleek design, hydraulic disc brakes, and comfortable riding position, the Conduit+ offers an unparalleled blend of style, performance, and comfort for your daily journeys.
---
| Specifications | |
| Brand | Trek |
| Model | Conduit+ |
| Color | Black |
| Year | 2018 |
| Mileage | 1,225 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 5 in and 5 ft 9 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 44 cm |
| Weight | 44 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 418 Wh |
| Engine brand | Shimano |
| Engine model | Steps |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Bontrager H2 (35-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore |
| Number of speeds | 10 |
| Drivetrain | Chain |
























