Trek Domane+ HP
Experience the perfect fusion of speed, endurance, and electric power with the Trek Domane+ HP, an e-bike designed for unmatched road performance. Powered by a robust Bosch Performance Speed motor and a substantial 500Wh battery, the Domane+ HP offers sustained, high-speed assistance for your long-distance rides or fast commutes. With its high-quality carbon frame, advanced Shimano drivetrain, and endurance geometry for comfort over the long haul, the Domane+ HP promises an exhilarating, efficient, and unforgettable biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Trek |
| Model | Domane+ HP |
| Color | Blue |
| Year | 2021 |
| Mileage | 149 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 6 in and 5 ft 9 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 54 cm |
| Weight | 37 lb |
| Usage | Road |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line Speed |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Bontrager GR1 Team Issue (35-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | GRX |
| Number of speeds | 11 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $4,999.00
-70%$4,999.00
$1,499.70






Description
Experience the perfect fusion of speed, endurance, and electric power with the Trek Domane+ HP, an e-bike designed for unmatched road performance. Powered by a robust Bosch Performance Speed motor and a substantial 500Wh battery, the Domane+ HP offers sustained, high-speed assistance for your long-distance rides or fast commutes. With its high-quality carbon frame, advanced Shimano drivetrain, and endurance geometry for comfort over the long haul, the Domane+ HP promises an exhilarating, efficient, and unforgettable biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Trek |
| Model | Domane+ HP |
| Color | Blue |
| Year | 2021 |
| Mileage | 149 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 6 in and 5 ft 9 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 54 cm |
| Weight | 37 lb |
| Usage | Road |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line Speed |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Bontrager GR1 Team Issue (35-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | GRX |
| Number of speeds | 11 |
| Drivetrain | Chain |
























