Trek Domane+ LT
The Trek Domane+ LT is an endurance electric bike designed to help riders go farther and faster with less effort. With a lightweight carbon frame and a Fazua motor system, this bike offers a smooth and natural ride with a range of up to 75 miles. Equipped with advanced features such as Shimano Ultrega shifting and hydraulic disc brakes, the Domane+ LT is the perfect bike for long-distance rides and challenging terrain.
---
| Specifications | |
| Brand | Trek |
| Model | Domane+ LT |
| Color | Red |
| Year | 2021 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | XL (ideal for people between 5 ft 11 in and 6 ft 2 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 58 cm |
| Weight | 24 lb |
| Usage | Road |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 250 Wh |
| Engine brand | Fazua |
| Engine model | Evation |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 55 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Bontrager R1 (32-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Ultegra |
| Number of speeds | 11 |
| Drivetrain | Chain |







Description
The Trek Domane+ LT is an endurance electric bike designed to help riders go farther and faster with less effort. With a lightweight carbon frame and a Fazua motor system, this bike offers a smooth and natural ride with a range of up to 75 miles. Equipped with advanced features such as Shimano Ultrega shifting and hydraulic disc brakes, the Domane+ LT is the perfect bike for long-distance rides and challenging terrain.
---
| Specifications | |
| Brand | Trek |
| Model | Domane+ LT |
| Color | Red |
| Year | 2021 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | XL (ideal for people between 5 ft 11 in and 6 ft 2 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 58 cm |
| Weight | 24 lb |
| Usage | Road |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 250 Wh |
| Engine brand | Fazua |
| Engine model | Evation |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 55 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Bontrager R1 (32-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Ultegra |
| Number of speeds | 11 |
| Drivetrain | Chain |
























