Trek Powerfly 5
Unleash your off-road potential with the Trek Powerfly 5 e-bike, expertly designed to conquer trails and elevate your mountain biking experience. Equipped with a robust Bosch Performance CX motor and a long-lasting battery, this e-bike delivers exceptional power and range for thrilling adventures on the most challenging terrains. Embrace superior handling and comfort with the Powerfly 5's lightweight aluminum frame, RockShox suspension, and trail-optimized geometry, making every ride an unforgettable experience.
Why we love it
⭐ High-performance, reliable, top of the line engine for powerful assistance on all types of terrainn
⭐ Wide tires for excellent stability
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
---
| Specifications | |
| Brand | Trek |
| Model | Powerfly 5 |
| Color | Grey |
| Year | 2020 |
| Mileage | 492 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 10 in and 6 ft 2 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 47 cm |
| Weight | 51 lb |
| Usage | Leisure, Mountain bike |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line CX |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 29" |
| Tires | Maxxis Ardent (61-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | SRAM |
| Transmission model | SX |
| Number of speeds | 12 |
| Drivetrain | Chain |
Description
Unleash your off-road potential with the Trek Powerfly 5 e-bike, expertly designed to conquer trails and elevate your mountain biking experience. Equipped with a robust Bosch Performance CX motor and a long-lasting battery, this e-bike delivers exceptional power and range for thrilling adventures on the most challenging terrains. Embrace superior handling and comfort with the Powerfly 5's lightweight aluminum frame, RockShox suspension, and trail-optimized geometry, making every ride an unforgettable experience.
Why we love it
⭐ High-performance, reliable, top of the line engine for powerful assistance on all types of terrainn
⭐ Wide tires for excellent stability
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
---
| Specifications | |
| Brand | Trek |
| Model | Powerfly 5 |
| Color | Grey |
| Year | 2020 |
| Mileage | 492 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 10 in and 6 ft 2 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 47 cm |
| Weight | 51 lb |
| Usage | Leisure, Mountain bike |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line CX |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 29" |
| Tires | Maxxis Ardent (61-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | SRAM |
| Transmission model | SX |
| Number of speeds | 12 |
| Drivetrain | Chain |





















