Trek Super Commuter+ 8S
The Trek Super Commuter+ 8S is an e-bike built for speed and daily practicality. Its lightweight aluminum frame combines with the Bosch Performance Speed motor, providing a swift, boost up to 28 mph. It comes equipped with a durable Shimano drivetrain for smooth shifting, and hydraulic disc brakes for reliable stopping power. Integrated lights and fenders make this bike a great choice for commuting in all weather conditions.
Why we love it
⭐ High-performance, reliable, top of the line engine for powerful assistance on all types of terrain
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
⭐ High-capacity battery for long range
---
| Specifications | |
| Brand | Trek |
| Model | Super Commuter+ 8S |
| Color | Red |
| Year | 2019 |
| Mileage | 70 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 5 in and 5 ft 9 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 50 cm |
| Weight | 53 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line Speed |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 65 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Schwalbe Super Moto-X (62-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | SLX |
| Number of speeds | 11 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $3,199.00
-70%$3,199.00
$959.70Description
The Trek Super Commuter+ 8S is an e-bike built for speed and daily practicality. Its lightweight aluminum frame combines with the Bosch Performance Speed motor, providing a swift, boost up to 28 mph. It comes equipped with a durable Shimano drivetrain for smooth shifting, and hydraulic disc brakes for reliable stopping power. Integrated lights and fenders make this bike a great choice for commuting in all weather conditions.
Why we love it
⭐ High-performance, reliable, top of the line engine for powerful assistance on all types of terrain
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
⭐ High-capacity battery for long range
---
| Specifications | |
| Brand | Trek |
| Model | Super Commuter+ 8S |
| Color | Red |
| Year | 2019 |
| Mileage | 70 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 5 in and 5 ft 9 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 50 cm |
| Weight | 53 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line Speed |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 65 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Schwalbe Super Moto-X (62-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | SLX |
| Number of speeds | 11 |
| Drivetrain | Chain |
























