Trek Verve +2 Lowstep
The Trek Verve+2 Lowstep is an electric hybrid bike designed with comfort and versatility in mind. Its low-step frame ensures easy mounting and dismounting, making it an ideal choice for riders of all ages and abilities. Equipped with a Bosch Active Line Plus motor and 500Wh battery, it offers a smooth, reliable pedal-assist ride for commuting, recreational riding, or fitness. With a premium suspension system and wide, stable tires, the Verve+2 Lowstep guarantees a comfortable journey, no matter the distance or terrain.
Why we love it
⭐ High-performance, reliable, top of the line engine for powerful assistance on all types of terrain
⭐ Wide tires for excellent stability
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
---
| Specifications | |
| Brand | Trek |
| Model | Verve +2 Lowstep |
| Color | Red |
| Year | 2021 |
| Mileage | 351 mi |
| Size | S (ideal for people between 5 ft 1 in and 5 ft 5 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 45 cm |
| Weight | 53 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in a good but used condition. It has external damage in some places and some abrasions/dents |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 400 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 7 |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 65 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Bontrager H5 (47-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Altus |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |
Description
The Trek Verve+2 Lowstep is an electric hybrid bike designed with comfort and versatility in mind. Its low-step frame ensures easy mounting and dismounting, making it an ideal choice for riders of all ages and abilities. Equipped with a Bosch Active Line Plus motor and 500Wh battery, it offers a smooth, reliable pedal-assist ride for commuting, recreational riding, or fitness. With a premium suspension system and wide, stable tires, the Verve+2 Lowstep guarantees a comfortable journey, no matter the distance or terrain.
Why we love it
⭐ High-performance, reliable, top of the line engine for powerful assistance on all types of terrain
⭐ Wide tires for excellent stability
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
---
| Specifications | |
| Brand | Trek |
| Model | Verve +2 Lowstep |
| Color | Red |
| Year | 2021 |
| Mileage | 351 mi |
| Size | S (ideal for people between 5 ft 1 in and 5 ft 5 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 45 cm |
| Weight | 53 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in a good but used condition. It has external damage in some places and some abrasions/dents |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 400 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 7 |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 65 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Bontrager H5 (47-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Altus |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |
























