Trek Verve+ 2
This Trek Verve+2 electric bicycle comes with a powerful Active Line motor from Bosch that gives you the freedom to get where you need to go— effortlessly. It has a easily removable battery so you can charge it anywhere, a very comfortable upright riding position that provides great visibility and a robust rear rack to carry your weekly groceries.
---
| Specifications | |
| Brand | Trek |
| Model | Verve+ 2 |
| Color | Blue |
| Year | 2021 |
| Mileage | 337 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 5 in and 5 ft 9 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 50 cm |
| Weight | 51 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 400 Wh |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Active Line |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 40 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Bontrager H5 (45-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Alivio |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |
$2,149.00
Trek Verve+ 2—
$2,149.00







Description
This Trek Verve+2 electric bicycle comes with a powerful Active Line motor from Bosch that gives you the freedom to get where you need to go— effortlessly. It has a easily removable battery so you can charge it anywhere, a very comfortable upright riding position that provides great visibility and a robust rear rack to carry your weekly groceries.
---
| Specifications | |
| Brand | Trek |
| Model | Verve+ 2 |
| Color | Blue |
| Year | 2021 |
| Mileage | 337 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 5 in and 5 ft 9 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 50 cm |
| Weight | 51 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 400 Wh |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Active Line |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 40 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Bontrager H5 (45-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Alivio |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |
























