Trek Verve+ 3 Lowstep
The Verve+ 3 Lowstep is an electric bike that offers a comfortable and easy ride, perfect for everyday commuters or leisure riders. With a step-through frame design and a Bosch motor, this bike provides a smooth and effortless ride. Equipped with features such as an adjustable stem and robust rear rack, the Verve+ 3 Lowstep ensures a comfortable ride every time.
Why we love it
⭐ Wide tires for excellent stability
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
⭐ High-capacity battery for long range
---
| Specifications | |
| Brand | Trek |
| Model | Verve+ 3 Lowstep |
| Color | Blue |
| Year | 2022 |
| Mileage | 2 mi |
| Size | XS (ideal for people between 4 ft 10 in and 5 ft 1 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 40 cm |
| Weight | 53 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | This bike is brand-new. There are no scratches and the components are all in perfect condition. |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Active Line Plus |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 29" |
| Tires | E6 (50-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Alivio |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |







Description
The Verve+ 3 Lowstep is an electric bike that offers a comfortable and easy ride, perfect for everyday commuters or leisure riders. With a step-through frame design and a Bosch motor, this bike provides a smooth and effortless ride. Equipped with features such as an adjustable stem and robust rear rack, the Verve+ 3 Lowstep ensures a comfortable ride every time.
Why we love it
⭐ Wide tires for excellent stability
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
⭐ High-capacity battery for long range
---
| Specifications | |
| Brand | Trek |
| Model | Verve+ 3 Lowstep |
| Color | Blue |
| Year | 2022 |
| Mileage | 2 mi |
| Size | XS (ideal for people between 4 ft 10 in and 5 ft 1 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 40 cm |
| Weight | 53 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | This bike is brand-new. There are no scratches and the components are all in perfect condition. |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Active Line Plus |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 29" |
| Tires | E6 (50-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Alivio |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |
























