Trek Verve+ 3
Verve+ 3 is an electric hybrid bike that gives your daily cruises, commutes, and workouts a boost. The Bosch pedal-assist system is powerful and reliable, and the battery is fully encased in the frame for great looks and better balance.
---
| Specifications | |
| Brand | Trek |
| Model | Verve+ 3 |
| Color | Grey |
| Year | 2021 |
| Mileage | 301 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 9 in and 6 ft 1 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 53 cm |
| Weight | 55 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 482 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 4 |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Active Line Plus |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 700" |
| Tires | Bontrager E6 (50-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Alivio |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |







Description
Verve+ 3 is an electric hybrid bike that gives your daily cruises, commutes, and workouts a boost. The Bosch pedal-assist system is powerful and reliable, and the battery is fully encased in the frame for great looks and better balance.
---
| Specifications | |
| Brand | Trek |
| Model | Verve+ 3 |
| Color | Grey |
| Year | 2021 |
| Mileage | 301 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 9 in and 6 ft 1 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 53 cm |
| Weight | 55 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 482 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 4 |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Active Line Plus |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 700" |
| Tires | Bontrager E6 (50-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Alivio |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |
























