Trek Verve+
Elevate your cycling experience with the Trek Verve+ e-bike, a perfect blend of comfort, power, and style designed for the modern rider. Its sleek frame and powerful Bosch motor deliver exceptional performance, allowing you to conquer hills and long distances with ease. Embrace the future of sustainable transportation and make every ride an exhilarating adventure with this versatile and eco-friendly e-bike that's perfect for both daily commutes and leisurely weekend excursions.
---
| Specifications | |
| Brand | Trek |
| Model | Verve+ |
| Color | Grey |
| Year | 2019 |
| Mileage | 691 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 5 in and 5 ft 10 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 50 cm |
| Weight | 53 lb |
| Usage | City |
| Condition | The bike is in a good but used condition. It has external damage in some places and some abrasions/dents |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 400 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 27 |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Active Line |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 40 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 700" |
| Tires | Bontrager H5 (45-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Alivio |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |







Description
Elevate your cycling experience with the Trek Verve+ e-bike, a perfect blend of comfort, power, and style designed for the modern rider. Its sleek frame and powerful Bosch motor deliver exceptional performance, allowing you to conquer hills and long distances with ease. Embrace the future of sustainable transportation and make every ride an exhilarating adventure with this versatile and eco-friendly e-bike that's perfect for both daily commutes and leisurely weekend excursions.
---
| Specifications | |
| Brand | Trek |
| Model | Verve+ |
| Color | Grey |
| Year | 2019 |
| Mileage | 691 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 5 in and 5 ft 10 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 50 cm |
| Weight | 53 lb |
| Usage | City |
| Condition | The bike is in a good but used condition. It has external damage in some places and some abrasions/dents |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 400 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 27 |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Active Line |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 40 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 700" |
| Tires | Bontrager H5 (45-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Alivio |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |
























