Trek XM700+
XM700+ is a powerful electric bike designed to take all the stress out of daily commutes. This e-bike is equipped with a Bosch Performance Speed motor that helps you sustain speeds of up to a whopping 28mph, a Bosch Intuvia Performance controller, and a wealth of features designed for a better commuting experience, like a suspension fork, powerful lighting, hydraulic disc brakes, fenders, and more
---
| Specifications | |
| Brand | Trek |
| Model | XM700+ |
| Color | Black |
| Year | 2018 |
| Mileage | 1,388 mi |
| Size | XL (ideal for people between 6 ft 1 in and 6 ft 6 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 60 cm |
| Weight | 46 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 400 Wh |
| Battery tension | 26 V |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 65 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Schwalbe Pro (40-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | SLX |
| Number of speeds | 10 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $1,849.00
-70%$1,849.00
$554.70






Description
XM700+ is a powerful electric bike designed to take all the stress out of daily commutes. This e-bike is equipped with a Bosch Performance Speed motor that helps you sustain speeds of up to a whopping 28mph, a Bosch Intuvia Performance controller, and a wealth of features designed for a better commuting experience, like a suspension fork, powerful lighting, hydraulic disc brakes, fenders, and more
---
| Specifications | |
| Brand | Trek |
| Model | XM700+ |
| Color | Black |
| Year | 2018 |
| Mileage | 1,388 mi |
| Size | XL (ideal for people between 6 ft 1 in and 6 ft 6 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 60 cm |
| Weight | 46 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 400 Wh |
| Battery tension | 26 V |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 65 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Schwalbe Pro (40-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | SLX |
| Number of speeds | 10 |
| Drivetrain | Chain |
























