Urban Arrow Family Cargo
Urban Arrow's Family cargo e-bike is a large-capacity urban hauler that can carry up to four people at a time! It comes fitted with Bosch's Cargo Line motor that allows you to bring your whole family without breaking a sweat. It is a category-defining bike that can truly replace your car!
Why we love it
⭐ High-performance, reliable, top of the line engine for powerful assistance on all types of terrain
⭐ Brand new electric bike (with little or no use)
⭐ High-capacity battery for long range
---
| Specifications | |
| Brand | Urban Arrow |
| Model | Family Cargo |
| Color | White |
| Year | 2021 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 4 ft 10 in and 6 ft 8 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 50 cm |
| Weight | 119 lb |
| Usage | Cargo |
| Condition | This bike is brand-new. There are no scratches and the components are all in perfect condition. |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Cargo Line |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 26" |
| Tires | Schwalbe Big Ben Plus (47-559) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Enviolo |
| Transmission model | NuVinci Optimized |
| Drivetrain | Chain |







Description
Urban Arrow's Family cargo e-bike is a large-capacity urban hauler that can carry up to four people at a time! It comes fitted with Bosch's Cargo Line motor that allows you to bring your whole family without breaking a sweat. It is a category-defining bike that can truly replace your car!
Why we love it
⭐ High-performance, reliable, top of the line engine for powerful assistance on all types of terrain
⭐ Brand new electric bike (with little or no use)
⭐ High-capacity battery for long range
---
| Specifications | |
| Brand | Urban Arrow |
| Model | Family Cargo |
| Color | White |
| Year | 2021 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 4 ft 10 in and 6 ft 8 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 50 cm |
| Weight | 119 lb |
| Usage | Cargo |
| Condition | This bike is brand-new. There are no scratches and the components are all in perfect condition. |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Cargo Line |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 26" |
| Tires | Schwalbe Big Ben Plus (47-559) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Enviolo |
| Transmission model | NuVinci Optimized |
| Drivetrain | Chain |
























