Yamaha CrossConnect
Discover the joy of versatile cycling with the Yamaha CrossConnect, an e-bike designed to turn your daily commutes and leisurely rides into fun-filled adventures. Equipped with a reliable Yamaha PW-series SE motor and a 500Wh battery, this bike offers a smooth, sustained pedal-assist for a range of journeys. With its comfortable geometry, reliable Shimano drivetrain, and puncture-resistant tires, the CrossConnect ensures a delightful, efficient, and worry-free biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Yamaha |
| Model | CrossConnect |
| Color | Blue |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 7 in and 6 ft 5 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 50 cm |
| Weight | 51 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Yamaha |
| Engine model | PW-Series SE |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 70 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | CST E-Series Pro (37-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Sora |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $2,249.00
-70%$2,249.00
$674.70






Description
Discover the joy of versatile cycling with the Yamaha CrossConnect, an e-bike designed to turn your daily commutes and leisurely rides into fun-filled adventures. Equipped with a reliable Yamaha PW-series SE motor and a 500Wh battery, this bike offers a smooth, sustained pedal-assist for a range of journeys. With its comfortable geometry, reliable Shimano drivetrain, and puncture-resistant tires, the CrossConnect ensures a delightful, efficient, and worry-free biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Yamaha |
| Model | CrossConnect |
| Color | Blue |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 7 in and 6 ft 5 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 50 cm |
| Weight | 51 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Yamaha |
| Engine model | PW-Series SE |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 70 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | CST E-Series Pro (37-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Sora |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |
























