Yuba Supercargo
Reimagine the way you move with the Yuba Supercargo, a highly capable e-bike designed to handle all your transport needs with grace and power. It's equipped with a robust Bosch Cargo Line motor, delivering substantial assistance for easy pedaling, even when fully loaded. With a spacious cargo deck, high-quality components, and a durable frame design, the Yuba Supercargo is the perfect tool for errands, grocery hauls, school drop-offs, and more, proving that biking can be a viable, sustainable, and enjoyable alternative to driving.
---
| Specifications | |
| Brand | Yuba |
| Model | Supercargo |
| Color | Black |
| Year | 2022 |
| Mileage | 11 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 4 ft 10 in and 6 ft 6 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 42 cm |
| Weight | 106 lb |
| Usage | Cargo |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 1 |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Cargo Line |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 20" |
| Tires | Schwalbe Super Moto-X (62-406) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore |
| Number of speeds | 10 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $5,149.00
-70%$5,149.00
$1,544.70






Description
Reimagine the way you move with the Yuba Supercargo, a highly capable e-bike designed to handle all your transport needs with grace and power. It's equipped with a robust Bosch Cargo Line motor, delivering substantial assistance for easy pedaling, even when fully loaded. With a spacious cargo deck, high-quality components, and a durable frame design, the Yuba Supercargo is the perfect tool for errands, grocery hauls, school drop-offs, and more, proving that biking can be a viable, sustainable, and enjoyable alternative to driving.
---
| Specifications | |
| Brand | Yuba |
| Model | Supercargo |
| Color | Black |
| Year | 2022 |
| Mileage | 11 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 4 ft 10 in and 6 ft 6 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 42 cm |
| Weight | 106 lb |
| Usage | Cargo |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 1 |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Cargo Line |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 20" |
| Tires | Schwalbe Super Moto-X (62-406) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore |
| Number of speeds | 10 |
| Drivetrain | Chain |
























