VanMoof S V2
The VanMoof S1 V2 e-bike is a sleek and stylish electric bike that will take you wherever you need to go with ease. This bike is perfect for commuting, running errands, or just exploring the city. The S1 V2 also features integrated lights, an alarm system, and automatic gear shifting, making it a safe and convenient choice for riders of all levels.
---
| Specifications | |
| Brand | VanMoof |
| Model | S V2 |
| Color | White |
| Year | 2017 |
| Mileage | 2,543 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 7 in and 6 ft 11 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 60 cm |
| Weight | 42 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in a good but used condition. It has external damage in some places and some abrasions/dents |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 418 Wh |
| Engine brand | Vanmoof |
| Engine model | S1 |
| Engine location | Front wheel |
| Engine torque | 20 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Schwalbe Big Ben (50-622) |
| Brakes | Disk | Mechanical |
| Transmission brand | VanMoof |
| Transmission model | VanMoof |
| Number of speeds | 1 |
| Drivetrain | Belt |







Description
The VanMoof S1 V2 e-bike is a sleek and stylish electric bike that will take you wherever you need to go with ease. This bike is perfect for commuting, running errands, or just exploring the city. The S1 V2 also features integrated lights, an alarm system, and automatic gear shifting, making it a safe and convenient choice for riders of all levels.
---
| Specifications | |
| Brand | VanMoof |
| Model | S V2 |
| Color | White |
| Year | 2017 |
| Mileage | 2,543 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 7 in and 6 ft 11 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 60 cm |
| Weight | 42 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in a good but used condition. It has external damage in some places and some abrasions/dents |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 418 Wh |
| Engine brand | Vanmoof |
| Engine model | S1 |
| Engine location | Front wheel |
| Engine torque | 20 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Schwalbe Big Ben (50-622) |
| Brakes | Disk | Mechanical |
| Transmission brand | VanMoof |
| Transmission model | VanMoof |
| Number of speeds | 1 |
| Drivetrain | Belt |














