VanMoof X3
Experience cutting-edge design and technology with the VanMoof X3, an electric bike that redefines urban commuting. Driven by a powerful integrated motor and a stealthy, in-frame battery, this e-bike offers effortless speed, an impressive range, and smart anti-theft features. With its compact, innovative frame design, automatic electronic gear shifting, and integrated front and rear lights, the X3 represents VanMoof's vision of the perfect city bike, providing seamless, secure, and stylish transportation.
---
| Specifications | |
| Brand | VanMoof |
| Model | X3 |
| Color | Black |
| Year | 2021 |
| Mileage | 1,109 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 1 in and 6 ft 7 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 50 cm |
| Weight | 46 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 504 Wh (Battery range guide) |
| Battery tension | 42 V |
| Engine brand | Vanmoof |
| Engine model | X3 |
| Engine location | Front wheel |
| Engine torque | 59 Nm |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 24" |
| Tires | Schwalbe Big Apple (50-507) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | VanMoof |
| Transmission model | VanMoof |
| Number of speeds | 4 |
| Drivetrain | Chain |







Description
Experience cutting-edge design and technology with the VanMoof X3, an electric bike that redefines urban commuting. Driven by a powerful integrated motor and a stealthy, in-frame battery, this e-bike offers effortless speed, an impressive range, and smart anti-theft features. With its compact, innovative frame design, automatic electronic gear shifting, and integrated front and rear lights, the X3 represents VanMoof's vision of the perfect city bike, providing seamless, secure, and stylish transportation.
---
| Specifications | |
| Brand | VanMoof |
| Model | X3 |
| Color | Black |
| Year | 2021 |
| Mileage | 1,109 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 1 in and 6 ft 7 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 50 cm |
| Weight | 46 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 504 Wh (Battery range guide) |
| Battery tension | 42 V |
| Engine brand | Vanmoof |
| Engine model | X3 |
| Engine location | Front wheel |
| Engine torque | 59 Nm |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 24" |
| Tires | Schwalbe Big Apple (50-507) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | VanMoof |
| Transmission model | VanMoof |
| Number of speeds | 4 |
| Drivetrain | Chain |














