VanMoof S3
VanMoof S3 is a unique tech-forward model with a modern design, sleek looks, integrated security features, and city bike flair. It also has a useful mobile application that keeps you always up to date about your bike.
---
| Specifications | |
| Brand | VanMoof |
| Model | S3 |
| Color | Black |
| Year | 2022 |
| Mileage | 52 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 8 in and 6 ft 8 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 61 cm |
| Weight | 46 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 504 Wh |
| Engine brand | Vanmoof |
| Engine model | S3 |
| Engine location | Front wheel |
| Engine torque | 59 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Innova (52-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | VanMoof |
| Transmission model | VanMoof |
| Number of speeds | 1 |
| Drivetrain | Chain |
$1,749.00
VanMoof S3—
$1,749.00







Description
VanMoof S3 is a unique tech-forward model with a modern design, sleek looks, integrated security features, and city bike flair. It also has a useful mobile application that keeps you always up to date about your bike.
---
| Specifications | |
| Brand | VanMoof |
| Model | S3 |
| Color | Black |
| Year | 2022 |
| Mileage | 52 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 8 in and 6 ft 8 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 61 cm |
| Weight | 46 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 504 Wh |
| Engine brand | Vanmoof |
| Engine model | S3 |
| Engine location | Front wheel |
| Engine torque | 59 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Innova (52-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | VanMoof |
| Transmission model | VanMoof |
| Number of speeds | 1 |
| Drivetrain | Chain |














